Rusko zřejmě zaživa „upálilo“ dovezená káčata
Embargo Ruska se již nedotýká jen květin, sýrů či ovoce, ale také živých tvorů. Jedním z posledních počinů ruských celních úřadů v Belgorodské oblasti na západě Ruska se totiž stalo spálení 50 káčat dovezených z Ukrajiny. Oficiálním důvodem byla absence požadovaných dokladů.
Foto: Laurette57 / Pixabay
Zásílka, která přišla z Ukrajiny, nebyla údajně označena zemí původu. Ruská federace přitom zavedla embargo na potraviny dovážené ze zemí Evropské unie a z USA. Ta se již dříve projevila medializovanou likvidací sýrů, ovoce a v posledních dnech se diskutuje také o španělské šunce. Tentokrát se však na úřady snesla vlna kritiky z řad ochranářů zvířat. Celní správa se však hájí. Ve svém vyjádření uvedla, že postupovala v souladu s předpisy. Postup celních úřadů obhajuje také mluvčí ruské vlády Svetlana Zaporozhchenková, když uvedla, že „káčata neměla žádnou doprovodnou dokumentaci, bylo proto rozhodnuto je zlikvidovat“.
S postupem souhlasí i federální agentura Rospotrebnadzor, která na dovoz zahraničních potravin dohlíží. Usmrcení káčat bylo podle agentury v zájmu ochrany spotřebitelů a proběhlo v souladu s předpisy. Tomu však oponují právě ochranáři zvířat. Podle jejich názoru měla být káčata na základě platné právní úpravy umístěna do karantény minimálně na jeden měsíc a nikoliv okamžitě zlikvidována, když je vzhledem k neuvedení země původu nebylo možné odeslat zpět.
Pod „palbou“ kritiky se úřady dostaly také díky způsobu likvidace. Podle některých údajů totiž byla káčata spálena zaživa. Dotčené instituce však toto popírají a uvádějí, že byla zvířata před samotným spálením uspána. Ani tato prohlášení však řadu kritiků neumlčela, neboť jej mnozí považují za nedůvěryhodné.
Vzniklá situace tak opět otevřela diskusi o předpisech týkajících se ochrany zvířat. Ta je v Rusku podle mnohých odborníků nedostatečná a za porušení hrozí jen minimální tresty.
Rusko čelilo kritice již při olympiádě v Soči
Není to přitom poprvé, kdy Ruská federace čelí podobné kritice. Zazněla již před konáním olympijských her v Soči, kdy v rámci příprav bylo utraceno mnoho toulavých psů a koček. Kontroverzní je i odchyt mladých kosatek pro atrakce během samotného konání olympiády, na který upozornil také český biatlonista Michal Šlesingr.
Rusko však není ani zdaleka osamoceno. Kritiku za kruté zacházení se zvířaty si vysloužila celá řada dalších zemí, včetně Velké Británie, USA nebo Jižní Koreje, kde veřejnou diskusi vyvolal způsob utracení kachen z farmy napadené ptačí chřipkou. Článek v anglickém jazyce si můžete přečíst zde. Austrálie se zase dostala do hledáčku ochranářů a milovníků zvířat svým plánem utratit na dva miliony koček.