Možné je vše aneb umění na hraně.

Také si myslíte, že umění patří pouze do galerií či městských ulic? Kanaďan Michael Grab vás vyvede z omylu. Jeho galerií je totiž sama příroda a jeho výrazovým prostředkem rovnováha. Svojí tvorbou jakoby popírala samotnou gravitaci. Sám ale říká přesný opak.

FOTO a VIDEO: Gravity Glue / Michael Grab

Na svých stránkách gravitaci označuje za lepidlo a napovídá tomu ostatně i název jeho webových stránek “Gravity glue”, nebo-li “gravitační lepidlo”. Ničím jiným totiž nejsou kameny spojeny. Nejde ovšem jen o prosté umění, ale podle Michaela také o meditaci. První zvědavé pokusy, které rodilý Kanaďan učinil v létě roku 2008 na řece Boulder Creek v americkém státě  Coloradu, jej dovedly tam, kam sám nečekal, že dojde. Prostá zvědavost se vyvinula až k plodnému tvůrčímu procesu, velké vášní a  každodenní meditační praxi. “Rychle jsem si navíc všiml úžasného efektu”, svěřuje se na svém webu, “a to že moje tvorba dávala mě i druhým často inspirující pocit magie a míru, pocit, že všechno je možné”. A tento mír doslova čiší i z Michaelových fotografií. Pracuje nejen s rovnováhou, ale také s estetičnem tvarů a struktury kamene a často i s prvkem vody, který jeho tvorbou prochází jako tenká, ale mnohdy nepostradatelná, spojující linka. Ostatně voda, ta protékající řekou Boulder Greek, stála už na počátku jeho cesty. A jak on sám vnímá proces tvorby? Ten se podle něj “… scvrkává na kontemplativní (rozjímající, hloubavé) uspořádání kamenů; zahrnující trpělivost, adaptaci, pomalé dýchání, pevné ruce a nepřeberné množství dalších nacvičených dovedností”.

 

 

Ve své vášni ale není osamocen. Balancující kameny uchvátily stovky a možná i tisíce lidí na této planetě. A je si toho vědom i Michael. Na jeho webu se tak snaží spojovat lidi stejného ražení. Můžete zde proto narazit na dlouhou řadu odkazů na ty, které “rovnováha kamene” uchvátila. Stejně jako na mapu ukazující na místa, kde tito lidé žijí.

 


Michael Grab

Umělec balancujícího kamene, fotograf a DJ Grabass. Ve všech těchto rolích můžete Michaela Graba potkat, a to i v Evropě, kde vystavuje nebo uskutečňuje své workshopy a živá vystoupení. Má jich za sebou bezmála tři desítky a procestoval přitom řadu zemí včetně Švédska, Skotska, Belgie, Francie, Německa, Itálie či Ukrajiny. Na svých cestách také vyhledává unikátní lokality pro svoji další tvorbu.

Michael Grab se narodil v roce 1984 v kanadském Edmontonu. Dnes žije ve městě Boulder  ležícím na řece Boulder Greek, v USA ve státě Colorado.

WEB: Gravity Glue – Meditation. Balance. Art.


__________ Galerie __________

2013-2068

2013-1337

2013-1546

2013-2050

2012-1313

2013-2077

Share Button
Mitsuko Yanagisawa
__________________________________________________________________________________________
Twitter: @Mi_Yanagisawa Email: mitsuko.yanagisawa@akiko.cz