Větrný strom láká návštěvníky do Bretaně ve Francii

Větrné elektrárny a jejich působení jsou stále diskutovaným problémem. Negativa velkých a pro některé druhy ptactva nebezpečných větrných turbín podněcují vědce ke hledání jiných alternativ výroby energie. Se zajímavým nápad přišel i Jerome Michaud-Lariviere, který vytvořil umělý strom s plastovými zelenými lístky, které se i při malém závanu větru točí a vytváří tak elektrickou energii.

FOTO: NewWind

Energie získaná z větru je levným a dostupným zdrojem. Velké větrné turbíny bychom ale nemohli umístit k obydlím a do ulic. Vážně by tím byla narušena bezpečnost obyvatel a i samotný výkon turbíny by se značně snížil. Menší větrný strom se naopak může postavit téměř kamkoliv. Přesvědčit se o tom mohou již dnes návštěvníci obce Pleumeur-Bodou ve Francii, kde už od minulého roku je jeden takový strom „zasazen“.

Revoluční nápad bývalého francouzského filmaře

Nápad, který stál na počátku se přitom zdá až banální. Když Michaud-Lariviere, který se celosvětově proslavil jako scénárista a spisovatel, pozoroval jednoho dne listy stromů pohybují se ve větru, uvědomil si, že podobným způsobem může fungovat i zpracování větrné energie. „Napadlo mě to, když jsem pozoroval, jak se listí na stromech chvěje, ačkoli ani nevane vítr. Taková energie by měla jít přeměnit na watty,“ vzpomíná.

18344014_403_01Jerome Michaud-Lariviere

Po třech letech od nápadu výzkumný tým společnosti NewWind pod jeho vedením zkonstruoval osm metrů vysoký prototyp stromu.Ten nyní stojí nedaleko místní větrné elektrárny a odlišuje se od ní nízkou hlučností a elegantním vzhledem. Kmen je ocelový a má korunu tvořenou 72 lopatkami umístěnými v listech, přičemž se každá z lopatek otáčí ve směru větru, ať je jakýkoli. Samotné plastové listy se pohybují na principu listu klasického, a zachytí tak i malý závan větru o síle 2 metry za sekundu. Klasická větrná turbína přitom potřebuje stálou rychlost dvakrát větší.

Napadlo mě to, když jsem pozoroval, jak se listí na stromech chvěje, ačkoli ani nevane vítr. Taková energie by měla jít přeměnit na watty.

Vědci jsou skeptičtí

Podle propočtů by každé 4-členné domácnosti postačil jeden strom, který stojí v přepočtu zhruba 900 tisíc korun. Výhodou je, že může být vystavěn v městských oblastech a svým vzhledem nenarušuje ani podstatu krajiny. A tak se každý může podívat, jak takový sběr energie funguje. Myšlena větrného stromu zaujala i některé velké společnosti. NewWind proto obdržel objednávku na výrobu dalších jednadvaceti stromů.

18344010_403_02

Vědci ale stejný náhled na věc nemají. Podle nich je taková větrná elektrárna příliš malá, a tak má daleko k zamýšlenému výkonu.

Další projekt společnosti NewWind

Přes kritiku některých vědců se společnost rozhodla vytvořit další projekt s názvem „Ideální strom“. Fungovat by měl na stejném principu jako první prototyp. Kmen by však měl mít ze dřeva a listy z přírodních vláken. „Listy bude strom zachycovat větrnou energii, kořeny geotermickou a kůrou světelnou energii,“ prozradil Lariviere.

Share Button
Lenka Kroutilová