V pražské ZOO se na svět vyklubal vzácný varanovec bornejský
Pražská ZOO zaznamenala další úspěch. Podařilo se ji odchovat vzácného varanovce bornejského, Pro svou tajemnost je nazýván „svatým grálem herpetologů“. V lidské péči se jej poprvé podařilo odchovat teprve v roce 2014 v Japonsku.
FOTO: ZOO Praha / Petr Velenský
„První pražské mládě varanovce bornejského se vylíhlo v neděli v pravé poledne, váží 4,1 gramu a měří 14 cm,“ řekl kurátor chovu plazů Petr Velenský. K samotnému vylíhnutí prvního mláděte došlo po 84 dnech od nakladení vajíček. Další mláďata by na svět měla přicházet postupně ve dvou následujících dnech. Nejtěžší však bylo udržet adekvátní prostředí. „Museli jsme udržet noční teplotu 26 °C a denní teplotu 28 °C, což v tomto létě nebylo vůbec snadné. “ popisuje podmínky Velenský.
První mládě varanovce bornejského v Zoo Praha se vyklubalo z vejce v neděli 26. srpna 2018 v pravé poledne.
Matka mláďat pochází z vůbec prvního odchovu varanovce v lidské péči. Narodila se v japonské iZoo v roce 2014 a do Prahy se dostala před čtyřmi lety. I když dnes je o tomto druh již známo mnohem více informací, jeho pozorování ve volné přírodě jsou jen sporadická. O popis varanovce bornejského se velmi zasloužila právě iZOO, která v roce 2013 získala první páry. Tsuyoshi Shirawa, ředitel iZOO, začal bezprostředně informovat o zvláštnostech a životě varanovců a velmi záhy se podařil i první odchov.
Mládě varanovce bornejského se vylíhlo po 84 dnech inkubace a měřilo 14 centimetrů. Matka mláděte pochází z prvního oficiálního a dobře dokumentovaného odchovu na světě, vylíhla se před čtyřmi lety v japonské iZoo. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.
Varanovec bornejský (lat. Lanthanotus borneensis) je tzv. endemickým druhem. Tedy druhem žijícím jen na určitém omezeném území. V případě varanovce je tímto místem, jak ostatně jeho jméno napovídá, ostrov Borneo. Konkrétně pak malajského sultanátu Surawak a dále v indonéských provinciích Západního a severního Kalimatanu.