Kontrolujte čapí hnízda, vyzývají ornitologové
Nepřízeň počasí nemá dopad jen na nás. Vydatnými dešti a krupobitím, které naše území zasáhly v posledních dnech, trpí například i čápi. Ornitologové nyní žádají o pomoc dobrovolníky.
FOTO: Giacomo Zanni / Pixabay.com
Jihočeské Malonty a Slavkov u Brna. Co mají tato dvě, jinak vzdálená místa společného? Spojuje je podobný osud neodmyslitelně spjatý s extrémními povětrnostními podmínkami. Silné deště a krupobití způsobily smrt hned pěti čapích mláďat a jednoho dospělého čápa. „Čápi hnízdí v otevřených hnízdech vystavených nepřízni počasí. Dospělý čáp má velmi silnou vazbu k mláďatům a neopustí je ani v ohrožení života, jak bohužel ukazuje případ malontských čápů,” říká Lucie Hošková z České společnosti ornitologické. Odkazuje tak na událost, kdy vinou krupobití zemřela v Malontech dvě mláďata i jejich matka, která se je snažila chránit.
Ornitologové jsou nyní zvědaví na to, jak dopadla ostatní hnízda. Obsazených je podle statistik 659 z více jak třinácti stovek evidovaných hnízd. Jejich kontrola ale není snadná. Pravidelně s tím pomáhají dobrovolníci, a to díky již několik let fungujícímu webu cap.birdlife.cz. „Abychom mohli určit úspěšnost hnízdění, potřebujeme co nejpřesnější údaje o jednotlivých hnízdech – kolik mláďat se vylíhlo a kolik vylétlo z hnízda. Zde je pomoc dobrovolníků nezbytná,” připomíná jeho koordinátorka Gabriela Dobruská. Od letošního roku pomáhá ve sledování také aplikace pro chytré telefony Avif Mobile!.
Sledování ptáků přitom nemusí být doménou jen profesionálních či amatérských milovníků ptactva. Může se stát i zajímavým rodinným výletem, a to zejména nyní, na přelomu května a června. Je to totiž doba, kdy mláďata v hnízdech vstávají a dají se tak velmi dobře pozorovat. A sledování krmení nebo trénování letu je, jak potvrdí asi každý ornitolog, nezapomenutelným zážitkem.
Spojit tak jde příjemné s užitečným a vedle aktivně stráveného dne pomoci ornitologům s databází. Stačí jen nahlásit výsledky pozorování, počty mláďat či poškozená, obsazená, nebo naopak neobsazená hnízda. Můžete se tak navíc stát i spolutvůrcem kroniky jednotlivých hnízd. Ty jsou vytvářený již od roku 2014 právě prostřednictvím webu cap.birdlife.cz a nově i zmíněné mobilní aplikace. „Záleží na aktivitě místních nadšenců, jak podrobná kronika jednotlivých hnízd je. Kontroly takového počtu hnízd by bez přispění dobrovolníků nebyly reálné,“ dodává Dobruská.