Curiosity našel na Marsu organické sloučeniny

Organické sloučeniny na Marsu? Ano, právě ty objevil rover Curiosity v jezerních usazeninách, jejichž stáří se odhaduje na tři miliardy let. Co to však znamená? A potvrzuje tento objev, že byla rudá planeta před miliony let „živá“?

FOTO: NASA

Curiosity brázdí povrch rudé planety již šest let, což odpovídá třem letem marsovským. Od té doby se naše poznání toho planetárního souseda značně posunulo. A nejinak tomu je i v případě nálezu organické látky. Důkazem života to však stále není. Těmito novými poznatky nám Mars říká, abychom se drželi nastaveného kurzu a stále hledali důkazy o životě,“ říká Thomas Zurbuchen, přidružený správce Ředitelství mise pro vědu agentury NASA ve Washingtonu.

Označení „organické sloučeniny“ totiž znamenají jen to, že jde o čístou látku složenou z molekul, které obsahuji jeden nebo více atomů uhlíku. Podobně je tomu i v případě výskytu nejjednoduššího uhlovodíku metanu, který je ve své čisté podobě organickou látkou. I jeho přítomnost Curiosity v malém množství prokázal.  A zjistil také, že jeho obsah v atmosféře Marsu v průběhu roku kolísá. Největší množství se přitom vyskytuje na přelomu léta a podzimu. Ani tato skutečnost ale není jasný důkazem minulého života. Metan totiž může vzniká jak organickými tak i geologickými procesy. Přesto Zurbuchen neskrývá optimismus. „Jsem přesvědčen, že naše dosud probíhající i již plánované mise odhalí ještě mnohem víc úchvatných objevů na rudé planetě,“ dodává.

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu