Sonda Juno je na oběžné dráze Jupiteru

Americká sonda Juno se přiblížila k Jupiteru a dostala se na jeho oběžnou dráhu. Stalo se tak v noci z pondělí na úterý. Po další dva roky by měla zkoumat atmosféru i magnetosfréru planety, stejně jako jeji rozsáhlý systém měsíců a prstenců. 

Vizualizace sondy Juno nad planetou Jupiter / GRAFIKA: NASA

Sonda Juno (JUpiter Near polar Orbiter) je teprve druhým umělým objektem, který bude obíhat kolem jiného z těles sluneční soustavy. Ke svému cíli putovala téměř pět let a urazila 2,8 miliard kilometrů. Rychlostí 58 kilometrů za sekundu se současně stala tím nejrychlejším, co lidstvo do vesmíru zatím vypustilo. Na oběžnou dráhu největší planety Sluneční soustavy se sonda připojila v 5 hodina a 53 minut středoevropského času, přesně po 35 minutách, během nichž se zažehly její motory, aby sonda zpomalila a gravitační síla Jupiteru ji mohla bezpečně zachytit. Jen několik okamžiků poté se natočila tak, aby solární panely mohly začít s dodávkou energie pro sondu i přístroje na její palubě.

„Sonda pracovala perfektně, což je vždy příjemné, když řídíte vozidlo s 1.7 miliardami kilometrů na tachometru,“ pronesl s vtipem i neskrývanou radostí Rick Nybakken, projektový manažer z JPL (Jet Propulsion Laboratory, NASA) v kalifornské Pasadeně. „Navedení na oběžnou dráhu Jupiteru byl velkým krokem a posledním z velmi náročných úkolů v plánu naší mise. Ale jsou před námi i další, které musíme zvládnout, než budeme moci předat sondu vědeckému týmu, “ dodal Nybakken.

Oficiálně začne vědecká mise v říjnu tohoto roku. Jak ale po navedení sondy na oběžnou dráhu prohlásil Scott Bolton, hlavní vědecký pracovník projektu Juno ze Southwest Research Institute v San Antoniu, přišel již tým na způsob, jak vědecká data o Jupiteru nasbíraná sondou Juno získat mnohem dříve.

Share Button
Mitsuko Yanagisawa
__________________________________________________________________________________________
Twitter: @Mi_Yanagisawa Email: mitsuko.yanagisawa@akiko.cz