Otrávené návnady nadále ohrožují ptáky. Poslední potvrzenou obětí je kriticky ohrožený luňák červený
V Novém Bydžově na Královehradecku nalezli ornitologové dne 14. dubna tohoto roku otráveného samce vzácného luňáka červeného. Ve své dnešní tiskové zprávě to uvedla Česká společnost ornitologická s tím, že k otravě došlo karbofuranem. Jeho použití i skladování je přitom v Evropské unii zakázáno.
Úvodní foto: Nalezený luňák červený v pozici typické pro otravu karbofuranem.
FOTO: Dušan Rak:
Otrávený pták patřil do hnízdícího páru. Nedaleko jeho hnízda jej nalezl Dušan Rak, který se monitoringem luňáka červeného v ČR zabývá. „Samice, která zůstala sedět na snůšce nedaleko nálezu otráveného luňáka, nyní bez pomoci samce nemůže zdárně odchovat mláďata. Dalšími oběťmi neznámého traviče tak bude kompletní potomstvo ze zdejšího hnízda,“ upozorňuje na důsledky Rak. Událost je o to závažnější, že luňák červený patří mezi kriticky ohrožené druhy. U nás je jeho populace navíc malá. Na celém území mají ornitologové zprávy o necelé stovce hnízdících párů. V samotném Královehradeckém kraji jich hnízdí jen několik.
Poloha uhynulého samce ležícího na břiše s lehce roztaženými křídly a vpřed křečovitě sevřené pařáty ukazovala od počátku na otravu karbofuranem. Podezření později potvrdila expertíza provedená Státním veterinárním ústavem v Praze. Na místo byla proto přivolána i Policie, která věc začala šetřit pro podezření za spáchání trestného činu. „Policie nás požádala, abychom informace až do ukončení místního šetření nepublikovali a nedošlo tak k maření vyšetřování,“ vysvětlil důvody pozdního zveřejnění Lukáš Kadava z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické. I přes tato opatření však nebyl pachatel či pachatelé zatím nalezeni.
Zásob karbofuranu je mezi lidmi stále dost
Jed, kterým byl samec luňáka otráven, karbofuran, je stále poměrně častou příčinnou úmrtí divokých a mnohdy ohrožených druhů ptactva. A to i přesto, že jeho používání, prodej i pouhé skladování je v celé Evropské unii postihováno již od roku 2008. Kladení otrávených návnad ve volné přírodě je pak zakázáno dokonce více než 50 let. Přesto se jedná o stále aktuální problém. Jen od začátku roku je na webových stránkách www.karbofuran.cz věnovaných právě uvedemu jedu hlášeno jedenáct případů. „Je však třeba si uvědomit, že to je to minimum, které nám je známo. Reálně bude podobných úmrtí mnohem víc“, upozorňuje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Předpokládá se dokoce, že jich může být až několik stovek ročně. Luňáci jsou otrávenými návnadami zvláště ohroženi. „Jsou druhem adaptovaným, podobně jako například supi, na vyhledávání a odklízení mršin z krajiny a svým způsobem života jsou tedy velmi zranitelní,“ připomíná Dušan Rak. Mezi dalšími obětmi jsou pak orli mořští, orli skalní, sokoli stěhovaví ale i domáci psi a kočky.
„Otrávené návnady totiž nepředstavují riziko jen pro divoká zvířata, ale i pro domácí mazlíčky a děti,“ varuje Lukáš Kadava. I místo nálezu luňáka bylo blízko obce, v místech, kde často chodí děti i místní se svými psy. „Nechci si ani domýšlet, co by se mohlo stát, pokud by s návnadou manipulovaly děti,“ dodává Kadava a naráží přitom na sílu jedu. Stačí totiž jen několik kapek, aby usmrtil cokoliv živé. Mnozí tak zřejmě neodolají pokušení zbavit se s jeho pomocí kun, lišek a jiných domnělých škůdců.
Jen za květen jsou přitom nahlášeny další dvě podezřelá úmrtí. V prvním případě jde o orla skalního nalezeného u obce Častkov v okrese Uherské Hradiště. Druhou uhynulou je samice poštolky obecné. Nalezena byla v okrese Litoměřice u obce Bříza.
Hrozba trestu neodrazuje
I když kladením návnad napuštěných karbofuranem může být naplněna skutková podstata hned několika trestných činů, traviče to neodrazuje. A důvod možná nalézáme opět na webové stránce www.karbofuran.cz. Ta nejen informuje o nálezech otrávených ptáků, ale i o počtu usvědčených travičů. A zatímco „opeřenců“ přibívá, počet chycených pachatelů se již dlouhou dobu drží na nelichotivém čísle „nula“.