Rusko chce postavit luxusní hotel na ISS

Na vesmírnou stanisi ISS se možná v budoucnu podívají i vesmírní turisté. Rusko má v plánu pro tento účel postavit modul s luxusním ubytovacím zařízením. Tuto vysněnou dovolenou si ale nebude moci dovolit každý. Levné to totiž rozhodně nebude. 

FOTO: Pixabay.com

Roscomos (Ruská federální vesmírná agentura) chce turistům poskytnout na ISS doslova pětihvězdičkový zážitek. Dvacetitunový modul dlouhž 15,5 metru by měl být vybaven čtyřmi soukromými kajutami o velkisti dvou krychlových metrů a dvojicí hygienických a lékařských stanic o stejném objemu. Každá z ložnic by byla vybavena oknem o průměru 228 milimetrů. Společný salonek pak velkým oknem s půměrem 426 milimetrů.  Chybět by neměl ani prostor pro cvičení a WI-Fi. Kromě toho se počítá i s možností vycházky do volného prostoru spolu s profesionálním astronautem. A kolik by takový výlet do vesmírného hotelu měl stát? Podle ůdajů by týdenní pobyt vyšel na 40 milonů amerických dolarů. A za vesmírnou vycházku by si zájemce musel připlatit další 20 milionů.

Podstatou ruského plánu je vrátit cestovního ruchu do vesmírného prostoru. Ostatně pro Roskosmos není vesmírná turistika ničím novým. Rusko do vesmíru poslalo už několik turistů. Tím prvním byl miliardář a bývalý vesmírný inženýr NASA Dennis Tito. I on se podíval, byť s jistými omezeními, na ISS. Rusků agentůře pro letectví a vesmír za tento svůj vysněný výlet zaplatil 20 milionů dolarů, které agentura použila na další rozvoj. A nejinak tomu bude i tentokrát. RKK Energie, hlavní dodavatel Roscomosu, přišla s návrhem financovat výstavbu modulu s části ze soukromých a z části státních zdrojů. Aby výstavba modulu mohla být zahájena, bude třeba najít alespoň 12 zámožných zákazníků. kteří zaplatí zálohu ve výši 4 milionů amerických dolarů za své budoucí vesmírné dobrodružství. RKK Energia přitom spočítala, že by se jí investice do modulu mohla při šesti turistech vyslaných na ISS vrátit již za sedm let provozu vesmírného hotelu.

Se stavbou nového modulu si ale budou muset pospíšit. Podle dostupných údajů RKK Energia by realizace hotelového modulu zabrala zhruba pět let. Vesmírná stanice ISS má přitom plánovanou životnost do roku 2028.

A proč se Rusko opět vrací k myšlence vesmírných letů pro soukromé osoby? Důvod je prostý. Až dosud jsou lodě Sojuz – a to od ukončení provozu amerických raketoplánů v roce 2011 – jedinným způsobem, jak se na ISS dostat. Již brzy by ale NASA měla začít využívat služeb amerických soukromých společností, jako je SpaceX. Místa v lodích Sojuz se tak uvolní a zaplnit by je mohli právě vesmírní turisté.

Budoucnost vesmírné turistiky

Vesmírná turistika má ostatně budoucnost. Dokazuje to i velký zájem firem, pro které se stala základním podnikatelským záměrem. Neznámé nejsou plány společnosti SpaceX založené Elonem Muskem, ani jejího konkurenta Virgin Galactic za níž stojí britský miliardář Richad Branson. Před nedávnem své plány odhalil také další soukromý subjekt, Blue Origin. Založil jej Jeff Bezos, zakladatel Amazonu. Tato společnost ale své plány vidí odlišně, než například zmíněný SpaceX, který by rád dopravil lidskou posádku na Mars, a i dále do vesmíru. Blue Origin chce nabídnout 11 minut trvající let, který pasažérům poskytne zážitek z nulové gravitace s pohledem na zem z perspektivy, jakou dosud nepoznali a vezme je zpět na pevnou zem.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
šéfredaktor
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu