Všechny kosatky uvízlé v ledu u Sachalinu zachráněny

Na svobodu se dostala i čtvrtá z kosatek uvízlých v ledu Ochotského moře u Sachalinu. Záchranná operace trvala celých osm hodin. 

Čtyři kosatky včetně jedno mláděte byly vysvobozeny z ledové pasti, kam se v úterý dostaly. Operaci komplikovalo množství ledu a také mělké vody zálivu plné kamení. Záchraně kytovců organizovalo ruské Ministerstvo pro mimořádné události spolu s místní rybářskou společností.
Aby záchranáři led odstranily, museli sami vstoupit do ledových vod Ochotskéh moře. K uvolnění cesty od větších kusů ledu pak používali háky i malý rybářský člun, S velkými ledovými krami pak musela pomoci technika.  Pohnul s nimi automobil umístěný na břehu a dlouhá silná lana.  První se na svobodu dostaly tři menší kosatky včetně mláděte. “Ani jedna z nich se neprojevovala nijak agresivně”, prohlásil podle dostupných zpráv jeden ze záchranářů.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ATu1Unam6vE
Nejdéle na pomoc čekal sedmimetrový samec Willy, jak jej záchranáři pojmenovali. Vzhledem k mělkým vodám musel počkat na příliv a na volné moře tak vyplul až kolem šesté hodiny ranní místního času. “Záchranáři a dobrovolníci, kteří zůstali v blízkosti zvířete celou noc jej přikryli plachtou, aby tak snížily tepelné ztráty a odstrčili také ledové kry, které by jej mohly zranit,” uvedlo miniserstvo ve svém prohlášení.

 

 

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu