Ve sklenících Mendelovy univerzity se začnou líhnout exotičtí motýli

Jedinečnou příležitost shlédnout líhnutí exotických motýlů mají návštěvníci Botanické zahrady a arboreta Mendelovy univerzity v Brně. Po jejich vylíhnutí pak bude v prostorách skleníků poletovat na 20 druhů exotických druhů motýlů, jako jsou Caligo, Heliconius, Morpho nebo Papilio. Navštívit prostory zahrady a arboreta mohou již od čtvrtka, 27. září.

FOTO: Mendelova univerzita v Brně

Podle organizátora výstavy Michala Pavlíka představují právě motýli křehkou krásu přírody. Žijí totiž jen jeden až dva týdny. A i proto je jim samotným i prostředí, ve kterém budou žít věnována značná pozornost. „Naši motýli pochází z anglického Stratfordu, odkud kukly bereme od počátku našich nepravidelných motýlích výstav. Kukly dojdou v polystyrénové krabičce, proložené vatou. Nejdříve je třeba je očistit od vaty, aby motýlům nebránila v líhnutí. Potom nastane trpělivá, několik hodin trvající práce s lepením na dřevěné lišty,“ osvětluje pozadí výstavy Pavlík.Ještě náročnější je zasíťování skleníků. To aby motýli neuletěli, nebo neprochladli na mokrých a chladných sklech skleníku. Trvat to může i několik dnů a pracovníci musí být velmi pečlivý. Motýli jsou totiž podle Pavlíka značně vynalézaví.

Pro lýhnutí tropických motýlů je třeba také specifického prostředí. Velmi důležitými faktory je teplota, která se musí pohybovat mezi 27 až 30 °C a vlhkost vzduch. Ta by měla být nad 75 °. V připravených líhních je proto zabudováno spodní vytápění a snímač orosení, který v případě potřeby zapne automatické trysky, které vlhkost vzduch upraví na potřebnou hodnotu.

Samotné lýhnutí je pak poměrně rychlé, Motýli se rodí po třech až sedmi dnech, a to nejčastěji časně ráno, kdy je vlhkost vzduchu nejvyšší. Z kukly se dostanou běhen několika málo vteřin a jejich prvním velkým úkolem je hemolymfu, tedy krvomízu do zatím pomačkaných křídel. A právě tady hraje vlhkost velkou roli. Pokud by totiž uschla příliš rychle, motýl by již nedokázal křídla narovnat.

Vylíhnutím ale starosti organizátorů nekončí. „Začíná další starost, tedy co a jak do sosáku„, uvádí Pavlík. „Druhy, které můžete u nás vidět, se podle příjmu potravy dělí na dvě skupiny. Ta první se živí shnilým ovocem a druhá potřebuje ke svému životu nektar z rostlin. Má k dispozici buď kvetoucí rostliny, nebo roztok jednoduchého ovocného cukru v miskách„.

Podobné akce nepořádá Mendelova univerzita nepravidelně a o to lákavější pro návštěvníky jsou. Ukazuje to i návštěvnost, která při předchozím ročníků na jaře loňského roku přitáhla téměř 20.000 návštěvníků. Letos se uskutečňuje poprvé a to jako součást širší akce nazvané „Barvy podzimu“. Skleníky s tropickými motýli budou moci návštěvníci navštívit až do 8 října.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu