V brněnské ZOO se narodila samička žirafy síťované

BRNO – Z pořádné výšky dopadlo na svět v tomto týdnu narozené mládě žirafy síťované. Je to samička a narodila se v brněnské ZOO. V letošním roce je to již druhá žirafa, která se v Brně narodila.

FOTO: ZOO BRNO

Matkou mladé samičky je samice Tosha pocházející ze ZOO ve Dvoře Králové. První prohlídka ukázala, že mádě je zdravé a má se čile k světu. „Za celou dobu, co pracuji u žiraf, jsem u samotného porodu byl poprvé. Žirafy většinou rodí nad ránem, a když přijde chovatel do práce, mládě už chodí. Tentokrát jsem měl štěstí být u toho a porod jsem natočil,“ řekl chovatel František Ptáček. První měsíc zůstane podle sdělení zoologické zahrady mládě i s matkou oddělené od ostatních zvířat. Za příznivého počasí by se ale obě mohly objevit ve výběhu Safari.

Dopad až z dvoumetrové výšky

Žirafy se mohou rozmnožovat celoročně. Nejčastěji však k porodům dochází uprostřed léta.  Březost trvá 420 až 468 dní. Mláďata váží při narození obvykle okolo šedesáti kilogramů a měří zhruba 170 centimetrů. Matka rodí ve stoje a tak mládě dopadne na zem až z dvoumetrové výšky. I přes tento krkolomný vstup do života se mladá žirafa postaví na vlastní nohy ze necelou půlhodinu a bezprostředně začne sát mateřské mléko.

Druhé mládě letošního roku

ZOO Brno zažilo podobnou událost v tomto roce již jednou. V lednu narozená samička Zafara se stala prvním mládětem roku 2016 u nás. O jejím narození jsme na stránkách našeho magazínu informovali. Její markou je patnáctiletá Janette.

A nyní čerstvá matka, desetiletá samice Tosha, porodila již své čtvrté mládě. Její nejstarší dcerou je Tabita žijící také v brněnské ZOO. Ta před necelým rokem přivedla na svět žirafího kluka Timona. V ZOO Brno se tak mohou návštěvníci  v jednom výběhu podívat na babičku, matku, dceru i vnuka.

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu