fbpx

První komerční let s lidskou posádkou odstartoval

Vesmírná loď Crew Dragon společnosti Space X odstartovala dnes v noci ze soboty na neděli. Je to poprvé, co komerční let vynesl na oběžnou dráhu lidskou posádku.

FOTO: NASA/SpaceX

Vůbec poprvé se vesmírná loď navržená a provozovaná komerční společností vznesla do vesmíru s lidskou posádku, a to pro Národní úřad pro letectví a vesmír NASA. Její astronauti Douglas Hurley a Robert Behnken se tak vydali na svoji cestu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Spolu s tímto unikátním startem nastala podle mínění řady odborníků zcela nová kapitola dobývání vesmíru, do kterého vstoupili vedle států také soukromé subjekty.

Vesmírná loď odstartovala přesně podle plánu v sobotu ve 21:22 středoevropského letního času (SELČ). Povolení ke startu bylo vydáno přitom pouhých 35 minut před samotným startem. I tentokrát totiž start rakety, podobně jako tomu bylo ve čtvrtek, kdy proběhl první neúspěšný pokus, ohrožovalo počasí. Zhruba dvě hodiny před startem se nad startovacím komplexem začali objevovat mraky a později začalo i mírně pršet. Počasí se však postupně uklidnilo a tak mohlo řídící středisko vydat 35 minut před plánovaným startem povolení ke startu.

Podobné starty musí být vždy naplánovány velmi přesně. Čas je nezbytně nutné přizpůsobit okamžiku, kdy je ISS ve správné poloze, aby se modul s posádkou mohl včas připojit. I tak poletí Crew Dragon ke svému cíli celých 19 hodin. Pokud by nevyšel termín, pokusila by se SpaceX a NASA o opětovný start ještě v neděli ve 21:00 SELČ.

Share Button

Kamil Červinka Kamil Červinka

_______________________________________________________________________________________ www.kamilcervinka.eu