Proti času s držitelem grantu primátora města Prahy Martinem Frouzem

Až do 26. února je v pražském Czech photo center k vidění výstava Martina Frouze, držitele grantu primátora města Prahy 2015 nazvaná “Proti času”. Fotograf, který grant získal za svoji sérii z oprav pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí se ani v této sérii od tématu neodchyluje. Výstava dokumentuje jeho 15 let trvající projekt zachycující opravy pražských památek.  

FOTO: Martin Frouz

Autor rozdělil celou výstavu do několika menších celků, které samostatně dokumentují jednotlivé lokality. Jsou mezi nimi například Karlův most, Národní muzeum, Národní divadlo, karlínský kostel kostel sv. Cyrila a Metoděje nebo Pražský hrad. Unikátními jsou tyto záběru díky perspektivě, kterou fotograf do snímků vložil. Mohl totiž fotografovat tam, kam se dostali jen stavaři a restaurátoři.

„Díky spolupráci s mnoha odborníky od archeologů, přes památkáře, restaurátory, stavaře a další mám možnost či privilegium dostat se během výzkumu a oprav do míst, kde není žádoucí, aby se mnoho lidí pohybovalo. Snažím se zde utvořit mimo požadovanou technickou dokumentaci i snímky, které by ve výtvarnější podobě umožnily do těchto okamžiků nahlédnout širší veřejnosti,“ vysvětluje Martin Frouz.

Spolu s výstavu “Proti času” uveřejnilo centrum také průřez všemi dosud vydanými granty primátora hlavního města Prahy, který se uděluje již od roku 1995. Spatřit tak díky prezentaci “THE BEST OF GRANT PRAHY” mohou návštěvníci práce třeba historicky prvního držitele grantu Jaroslava Kučery, nebo takových fotografů, jako je Herbert Slavík, Karel Cudlín či Jiří Křenek.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu