Česko oslavilo Den stromů

Na dnešní den připadl Den stromů. Připomenout má jejich význam pro naše životy i  životní prostředí kolem nás. Ve světě jej slaví už od poloviny 19. století.  V novodobé historii České republiky jej v “kalendáři” můžete nalézt po patnácté. Obnoven byl totiž až v roce 2000.

FOTO: Pixabay.com

Další den “něčeho”, řeknete si možná. Stromy však pro nás mají zcela zásadní význam. Ne vždy si jej plně uvědomujeme a nezřídka je náš přístup ke stromům lhostejný. Bereme je čas od času jen jako přítěž, stíní nám, překáží našim budovatelským plánům nebo jsou “jen” příčinou nepořádku v naších ulicích díky padajícím listům a plodům. Ničíme ty, které jsou pro nás “neužitečné”, a zapomínáme, že jsou přínosem pro zvířata sdílející s námi životní prostor, jak je tomu například u planých hrušek. A právě na tyto a další skutečnosti má Den stromů upozornit. Děje se tak i výsatbou mladých stromků.

Ostatně, sázení mladých stromů stálo i na počátku oslav Dne stromů. Podnět k němu dal J. Sterling Morton, americký novinář ze státu Nebraska, který kolem své farmy, ležící v nezasleněné oblasti, začal stromy ve velkém vysazovat. Inspiroval přitom další a 10. dubna roku 1872 proběhl v Nebrasce první Den stromů, neboli “Arbour day”, při němž lidé vysadili přes jeden milion nových stromů.

V každé zemi, v závislosti na klimatických podmínkách, připadá tento den na jiný termín. V České republice je jím právě 20. říjen, stejně jako na Slovensku nebo v Polsku. A děje se tak již patnáctým rokem. Konkrétně od roku 2000, kdy se známý botanik Václav Větvička a dřevořezbář Martin Patřičný o jeho obnovení zasloužili. Za předchozího režimu byl totiž zrušen. 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu